Přihlásit se

Ještě nemáte vytvořen účet?

Registrovat
Parametry osvětlení

V nabídkách LED žárovek a osvětlovacích prvků se setkáme s řadou parametrů, se kterými řada z nás nemá zkušenosti a jejich význam neznáme. Zde uvádíme alespoň některé z nich:

Barevná teplota

Jednou ze základních vlastností světla je tzv. teplota ( také chromatičnost) světla, která se udává v Kelvinech (K). Lidský organismus je na teplotu světla citlivý a vnímá ji značně odlišně, zejména ve vztahu k teplotě denního světla v jednotlivých částech dne.

Teplé světlo (2700-4000 K) v nás navozuje klid, pohodu. Do této skupiny patří např. klasická žárovka.

Přirozená bílá (4000 – 6500 K) simuluje svit slunce a jeho zdroje jsou vhodné zejména do pracovních prostor v zaměstnání nebo v domácnosti, jako jsou kuchyně, pracovny, obchody, výrobní haly. Pohybuje se v rozmezí.

Studené světlo (6500-9000 K) má výrazně modrý nádech. Používá se zejména pro venkovní osvětlení, skladové a výrobní haly, ale rovněž na pracoviště s vysokým podílem práce na PC). Při této teplotě jsou obvykle zdroje LED nejúčinnější.

Světelný výkon

Jedná se o důležitou veličinu, která udává světelný výkon záření uváděný v jednotkách lumen (lm). U LED svítidel je to podstatný údaj, přičemž pro srovnání 200 lm odpovídá cca 25 W klasické žárovce, 700 lm pak 70 W žárovce.

Účinnost

Účinnost znamená hodnotu světelného výkonu/ 1W spotřeby. Jedná se o velmi důležitou veličinu pro hodnocení efektivity a návratnosti investice do LED technologií. U kvalitních LED prvků se dnes účinnost pohybuje kolem 100až 150 lm/W.

Index barevného podání (CRI)

Velmi důležitá veličina, která porovnává věrnost barevného vjemu při osvětlení žárovkou oproti dennímu slunci, přičemž kvalitní LED zdroje mají hodnotu CRI >80, běžně prodávané LED žárovky pak 70 i méně.

Vyzařovací úhel

Jednou z vlastností LED prvků je směrové záření, které podle účelu LED svítidla můžeme považovat za nevýhodu i výhodu. Tato vlastnost je dnes velmi dobře ovlivnitelná použitou technologií čipů, použitou optikou a difusery.

Osvětlenost

Označována rovněž jako intenzita osvětlení je veličina vyjadřující světelný výkon dopadající na jednotku plochy udávána v jednotkách lux (lx), přičemž 1 lx představuje tok 1 lm na 1 m2 plochy. Běžné osvětlení plochy při slunečném dni může být větší než 70 000 lx, běžná hodnota ve vnitřních prostorách se pak pohybuje v rozsahu 100 – 2000 lx.

Krytí (IP)

Obecně vyjadřuje odolnost spotřebiče před pevnými částicemi a kapalinami. Jedná se o důležitou veličinu z pohledu bezpečnosti provozu a vždy je nutné při výběru svítidla konzultovat s odborníkem jeho vhodnost pro dané prostředí. Označuje se např. IP 44, IP 54.

U LED osvětlení se můžeme setkat s dalšími údaji a veličinami, uvedené jsou pouze ty nejzákladnější z nich.