Přihlásit se

Ještě nemáte vytvořen účet?

Registrovat
LED osvětlení

Co to je LED?

LED - Light Emitting Diode (česky správně elektroluminiscenční dioda) není rozhodně žádnou novinkou. Poprvé byla tato technologie, která využívá vyzařování světla přechodem elektrického proudu tzv. polovodičem, jehož složení ovlivňuje výslednou barvu světla, představena v roce 1962. Technologie se vzhledem k slabému světlu užívala k výrobě kontrolek, zejména v 80. letech pak k výrobě displejů zařízení a neustále se zdokonalovala, mimo jiné k získání většího světelného výkonu.

Z pohledu dnešního využití přišel přelom v polovině 90. let, kdy byla vyvinuta LED dioda s bílým světlem, když před tím bylo bílé světlo dosaženo pouze kombinací červené, zelené a modré. Byl tím dán základ k dnešním LED osvětlovacím prvkům.

Současná technologie LED

LED osvětlení se postupně vyvíjí a využívá několik základních technologií. 

DIP, power LED, SMD LED, COB LED . . .

Parametry osvětlení

V nabídkách LED žárovek a osvětlovacích prvků se setkáme s řadou parametrů, se kterými řada z nás nemá zkušenosti a jejich význam neznáme.

Barevná teplota, světelný výkon, účinnost . . .

Správné osvětlení

Jak volit správné osvětlení na pracovišti?

Především je nutné uvést, že oblast osvětlení je u nás v mnoha případech podceňována a to buďto úmyslně nebo neznalostí managementu firem. Osvětlení pracoviště je přitom řešeno legislativně, zejména Nařízením vlády 361/2007 Sb., kterým se stanoví podmínky ochrany zdraví při práci, a platnými normami vycházejícími z evropské legislativy.

Máte dotazy?

Přečetli jste si tuto stránku a napadají Vás nějaké otázky, na které by jste chtěli znát odpovědi? Můžete se podívat na stránku poradny, nebo položit otázku zde v tomto formuláři.

Neplatný vstup
Neplatný vstup
Neplatný email
Neplatný vstup